Štěňátko už máte nějakou chvíli doma a ono se má k světu. Začalo pobíhat po bytě, dělat loužičky, kde se mu zlíbí a dokonce ukazuje zoubky a sem tam se do něčeho zahryzne. Do určité míry je to roztomilé, ale když vám rozkouše vaše nové vtipné ponožky s fotkou, jde všechna legrace stranou. Nastal čas, kdy nestačí už jen krmení a mazlení, ale je potřeba začít se zabývat výchovou a výcvikem. Přesto, že je pejsek vaším miláčkem, určité hranice nesmí překročit. Ty hranice musíte vymezit vy, a to co nejdříve.
Jak naučit štěně slyšet na své jméno?
Začít by se mělo výběrem jména – mělo by být zvučné a krátké, asi tak na 2 – 3 slabiky; naučit štěně přiběhnout, jakmile uslyší své jméno, je vlastně první povel, který by mělo zvládnout. Musíte být trpěliví a důslední; volejte na psa stále po několik dní. Ukažte mu jeho oblíbený pamlsek, a když si k vám po zavolání pro něj přiběhne, odměňte ho. A protože jsou štěňata velice hravá, můžete k výcviku nějakou hru využít. Až bude mít pejsek povel zafixován, můžete přidat další výchovný prvek.
Jak ho odnaučit dělat všude loužičky?
To nebude tak úplně snadné. Někteří malí psíci se naučí chodit na zvířecí záchod. Ostatní musíme pravidelně venčit. Čím častěji, tím lépe. Zpočátku voďte štěně na stejné místo, a když se mu podaří potřebu venku vykonat, nešetřete chválou a odměnou. Ven choďte hlavně po jídle, po hraní a po spánku. Dobré je, když se vám podaří vypozorovat, že se pes k potřebě chystá. To začíná čenichat a kroužit a tehdy s ním rychle vyjděte na venku zvolené místo. Menším plemenům trvá delší dobu, než situaci pochopí a naučí se dát najevo, že chtějí ven. Za loužičku doma psa netrestejte, může se dostat do stresu a začne se počurávat strachem. Jako dobrý pomocník by vám mohly v bytě posloužit jednorázové savé podložky, na které si štěňátko rychle zvykne močit; ty pak můžete brát v prvních dnech venčení s sebou, pes rychleji přijde na to, co se po něm chce.
Další pokyny a povely
Když se štěně naučí udržovat čistotu, máte vyhráno. Můžete směle pokročit k dalším příkazům, jako jsou: zůstaň, na místo, sedni, lehni, pusť. Všechny tyto povely by měl každý pes zvládat, abyste s ním mohli kamkoliv vyjít a nemuseli ho nechávat doma. Musíte mít jistotu, že váš pokyn zvíře vždy poslechne. Pak nebude nebezpečný okolí, dětem, ani sám sobě.